Rozszerzymy nieco tę wiedzę o konkretne liczby związane z tym, co w Naszym kraju uznawane jest za flagę i tak, jeśli nie zastosujemy się do odpowiednich proporcji, czyli jak mówi ustawa prostokąt o stosunku boków 5:8, Naszej flagi nie będzie można nazwać flagą państwową, a jedynie flagą stanowiącą barwy narodowe (ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej.)
W myśl tej ustawy, aby prostokątny kawałek materiału mógł zasłużyć na miano flagi, musi być umieszczony na maszcie flagowym.
Kolory flagi i ich znaczenie.
Kolor biały jest ważniejszym kolorem od czerwonego. Ma to odzwierciedlenie w kolorach chorągwi polskiej czyli białego orła na czerwonym tle. Znak w godle czyli biały orzeł jest tą ważniejszą częścią niż czerwone tło. W poprawnej polszczyźnie mówi się również flaga biało-czerwona, tak więc biel wysuwa się zawsze na początek.
Flaga Polska wywieszana może być w sposób poziomy lub pionowy, z zachowaniem zasady, iż w poziomie ważniejszym kolorem jest biały, więc będzie on na górze, u dołu czerwony. W pozycji pionowej patrząc od frontu (budynku, placu, budowli) biały będzie od lewej strony (czytamy flagę wzrokiem, a też to robimy od lewej do prawej strony).
Flaga Polski z godłem.
Wariant flagi z godłem Polski umiejscowiony pośrodku białego pasa, zarezerwowany jest dla poszczególnych podmiotów (ambasad, statków). Więc jeśli odkryliśmy w sobie patriotyczną duszę pełną umiłowania i oddania ojczyźnie to wywieśmy flagę w Naszym otoczeniu bez godła i z zachowaniem powyższych zasad.
Najczęściej spotykane wymiary flagi narodowej poziomej:
- flaga Polski 60 x 90 cm
- flaga Polski 70 x 112 cm
- flaga Polski 90 x 150 cm
- flaga Polski 120 x 220 cm
- flaga Polski 150 x 240 cm
- flaga Polski 190 x 304 cm
Wymiary flagi narodowej pionowej na maszt:
- flaga Polski pionowa 100×300 cm
- flaga Polski pionowa 120×400 cm
- flaga Polski pionowa 150×300 cm
- flaga Polski pionowa 150×400 cm
- flaga Polski pionowa 150×500 cm
Teraz każdy z was może być ekspertem w tym temacie i bardzo zachęcamy, aby wywieszać flagi w święta narodowe i nie tylko i poczuć pozytywne emocje towarzyszące temu wydarzeniu. Niech ten symbol jedności wzbudzi w Nas chęć tworzenia wspólnoty, o którą wszyscy powinniśmy zadbać.